• En Düşük 24°C, En Yüksek 33°C, Parçalı Bulutlu / Adana
  • Pazar, 09 Eylül 2020

Maskelere Mesafeli Olalım

Bu başlığa bakmayın siz. Tabiki maske ve mesafe kurallarına uymalıyız. Hatta uymayanları da uygun bir dille uyarmamızda bir vatandaşlık görevi olarak kabul etmeliyiz.

Gelelim “maskeye mesafeli olalım” başlığına. Diyeceksiniz ki neden maskeye mesafeli olalım. Bilinçsiz gelişigüzel atılan maskeler tehlike saçıyor. Her sokak, cadde ve park köşelerinde kullanılıp atılmış maskeleri herkes görüyordur.  Sağlık açısından büyük riskler barındırdığını sağlık uzmanları da dile getirmektedir. Bu kadar ciddi bir meseleyle karşı karşıyayken neden dikkatli olmuyoruz. Kullandığımız maskeleri gelişigüzel atmak yerine bir çöp tenekesine atmak zor olmasa gerek. Temizlik kuralları yalnız kendini korumak değil diğer insanların sağlığını da korumaktır.

Temizlik imandandır inancını taşıyan toplumumuz gereğini de yapmalı ve temizlik kurallarına harfiyen uymalıdır. Özellikle geçtiğimiz bu zor süreçte azami dikkat etmek hem toplum sağlığı hem bireysel sağlığımız için azami önem taşımaktadır. Bugün yalnız kendi sağlığını düşünerek takıp sonra gelişi güzel atığınız maske bir başka insanın temas etmesiyle o korunmaya çalıştığın mikrop tekrar gelip seni bulacaktır. Bu hastalıktan kurtulmanın yolu duyarlı olmak ve yaptığımız her davranışın topluma pozitif veya negatif etkisini hesaplayarak hareket etmektir. İnanıyorum ki o zaman bu hastalıktan kurtuluruz. Lütfen dikkat edelim maske, mesafe ve tedbiri elden bırakmayalım, kullanılmış maskeleri gelişigüzel atmayalım.

Kalın sağlıcakla…

Yorum Yaz