• En Düşük 24°C, En Yüksek 33°C, Parçalı Bulutlu / Adana
  • Pazar, 09 Eylül 2020

Muhammet Yumuşakipek

Lütfen Kendinizi Bu Virüse Öldürtmeyiniz

Ülke olarak baktığımızda diğer ülkelerle karşılaştırdığımızda Covid-19’la mücadele konusunda önemli bir noktada olduğumuz yadsınamaz bir gerçektir. Sağlık Bakanımız Sayın Fahrettin Koca ve beraberindeki sağlık çalışanları Covid-19 ilk çıktığı andan itibaren gerekli mücadeleyi üstün bir gayretle göstermiştir. Sağlık çalışanlarımız bu kadar üstün bir gayretle çaba harcarken kendi ailelerini hiç görmeme pahasına bir mücadeleye girişmişken bizim vatandaşlarımızın Covid-19 konusunda yeterli gayret göstermemeleri ne yazık ki onları üzmektedir. Sağlık çalışanlarımızın emeğini hiçe sayanlar onların hayatlarından verdiği tavizi görmezden gelenler Covid-19 ile mücadeleyi baltalamaya çalışanlar ne yazık ki ülkemizde oldukça fazladır.

 

Gerçekten Dünyadaki dağılımına bakıldığında Covid-19 müthiş bir hızla yayılma göstermektedir. Virüs her geçen gün daha çok güçlenmekte ve entübede bulunduğu vücudu daha kolay bir şekilde öldürmeye başlamıştır. Geçtiğimiz aylarda kaybettiğimiz genel cerrahi uzmanı Dr. Salih Cenabı hatırlatmak isterim. Kendisi ölmeden önce eşiyle yarım saatlik bir konuşma yapmış ve konuşmasında solunum cihazında bağlı bir şekilde son kelimelerini söylemiştir. Gerçekten üzülerek söylüyorum doktorumuzun kelimeleri ne yazık ki ülkemiz vatandaşlarınca yeteri kadar ciddiye alınmamış olacak ki ikinci bir Covid-19 dalgasıyla karşı karşıyayız.

Bir toplum için elbette ki adetleri, gelenekleri ve töreleri çok önemlidir. Toplumu toplum yapan değerler topluma kuşaklar arasından aktarılanlardır. Elbette ki düğünlerimiz nişanlarımız cenazelerimiz bizlerin toplumsallığını gösteren ifadelerdir.

Ama şimdi değil diyorum sırası değil diyorum bütün Dünya cehennem yeri olmuşken bu Covid-19 yüzünden şu an ne düğünlerin sırası ne nişanlıların sırası sevgili okuyucularım. Şimdi ülkemiz sağlık çalışanlarının emeklerine destek olma sırası. Sayın Bakanımız Fahrettin Koca’nın çağrısına kulak verme sırası. Geçtiğimiz aylarda kaybettiğimiz genel cerrahi uzmanı Dr. Salih Cenabın son sözlerini dikkate alma sırası. Dünya Sağlık Örgütü yaptığı son açıklamada virüsün gelecek olan kış ayları ile beraber daha fazla daha güçlü daha etkili bir şekilde bulaşmaya devam edeceğini anlatıyor. Lütfen sosyal mesafemize dikkat edelim. Maskesiz sokaklara çıkmayalım. Bu bir vatandaşlık görevi olarak karşımızdadır. Rahat bir şekilde nefes almak istiyorsak bu kurallara uymalıyız. Ailemiz için bu kurallara uymak zorundayız. Yine sözlerimi bitirirken sizlere küçük bir mesaj vermek istiyorum lütfen kendinizi bu virüse öldürtmeyiniz,

Esen kalın, sağlıklı kalın, güçlü kalın…

Yorum Yaz