• En Düşük 23°C, En Yüksek 34°C, Az Bulutlu / Adana
  • Salı, 09 Eylül 2020

Fırat Üniversitesi'ndeki öğrencilerden roket tasarımları

Fırat Üniversitesi'ndeki öğrencilerden roket tasarımları 1

Fırat Üniversitesi mühendislik bölümlerinde okuyan 10 öğrenci, Organize Sanayi Bölgesi'nde Fırat Kalkınma Ajansının desteğiyle kurulan Tasarım ve İnovasyon Merkezinde çalışmaya başladı.

Fırat Üniversitesi'ndeki öğrencilerden roket tasarımları 2

7 AYDA 2 AYRI KATEGORİDE ROKET GELİŞTİRDİLER

Öğrenciler, 7 ay süren çalışma sonucunda yaptıkları "TRoket" ile roket orta irtifa kategorisinde 516 takım arasında 7'nci, "GökRuh" adlı roket ise alçak irtifa kategorisinde 534 takım arasında 5'inci olarak TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivalinde finalde yarışacak projeler arasına girmeye hak kazandı.

Fırat Üniversitesi'ndeki öğrencilerden roket tasarımları 3

Gençlerin hedefi, TEKNOFEST'ten her iki kategoride birincilikle ayrılmak.

Projede yer alan öğrencilerden İsmet Özen, TEKNOFEST'e orta irtifa ve alçak irtifa olmak üzere 2 roket ile katılmaya hak kazandıklarını belirterek, ekiplerinde Mekanik, Yazılım ve Elektrik Mühendisliği bölümlerinde okuyan öğrencilerin bulunduğunu söyledi.

Fırat Üniversitesi'ndeki öğrencilerden roket tasarımları 4

"HEDEFİMİZ İYİ BİR SONUÇ ALMAK"

Özen, tasarım ve üretim aşamalarında geçtikleri iki ön elemeden başarı elde ettiklerini belirerek, şu değerlendirmede bulundu:

Fırat Üniversitesi'ndeki öğrencilerden roket tasarımları 5

Orta irtifa roketimiz yaklaşık 500 takım arasında yedinci, alçak irtifa roketimiz yine 500'ü aşkın takım arasında beşinci olarak atışa hak kazanmıştır. Eylül ayında iki roketimiz ile atışlarımızı gerçekleştirerek iyi bir sonuç almayı hedefliyoruz. Orta irtifa roketimiz yaklaşık 2 metre boyunda içine yerleştireceğimiz motor sayesinde 3 bin metre yüksekliğe çıkacak içerisinde 4 kilogramlık faydalı yükümüz var. Tepe noktada bu faydalı yükü serbest bırakarak kendi paraşütü ile başarılı bir iniş yapmasını hedefliyoruz. Bu roketimiz 217 saniye havada kalabilecek. Alçak irtifa roketimiz yaklaşık 1500 metre boyunda 1500 metre yukarı çıkıp kendi paraşütü ile yine aşağı inecek. Roketimizde katı yakıt yağı kullanarak uçuşumuzu gerçekleştireceğiz. Roketimizin 120 saniye havada kalma süresi var. Bu sürenin sonunda tepe noktasında ayrılmayı gerçekleştirerek paraşütünü açarak zarar göremeden başarılı bir şekilde iniş yapmasını hedefliyoruz.