• En Düşük 23°C, En Yüksek 34°C, Az Bulutlu / Adana
  • Salı, 09 Eylül 2020

Elon Musk’ın çılgın projesi Neuralink nedir?

Elon Musk’ın çılgın projesi Neuralink nedir? 1

Neuralink, Elon Musk ve ekibi tarafından kurulan ABD merkezli bir nöroteknoloji şirketidir. Asıl amacı beyin-makine arayüzleri geliştirmek olan bu şirket, günümüze kadar gizemini koruyarak gelmeyi başardı.

Elon Musk'ın yaptığı açıklamaya göre, gizemli şirketin en önemli projesi ise felçli insanların bilgisayar ve telefonları kontrol etmesini sağlamak olacak. İnsan beynine yerleştirilecek bir çip sayesinde insanlar ile bilgisayarlar arasında doğrudan bağlantı kurma hedefi ile yola çıkan Neuralink projesi, gelecekte de oldukça konuşulacak işlere imza atacak.

İnsanları ve bilgisayarları birbirine bağlamak için ultra yüksek bant genişliğine sahip beyin-makine arayüzleri geliştirmek isteyen Neuralink, beyin bozukluklarını tedavi etmeye, insan beynini korumaya ve geliştirmeye ve sonunda, insanları yapay zeka ile birleştirmeye yardımcı olacak.

Neuralink, şu anda felçli insanların yapay uzuvlarını sadece düşüncelerini kullanarak kontrol etmelerine izin verecek bir sistem üzerinde çalışıyor.

Elon Musk’ın çılgın projesi Neuralink nedir? 2

NEURALINK NE İŞE YARAYACAK? NEURALINK ÖZELLİKLERİ

Neuralink projesi eğer amacına ulaşırsa, özellikle engelli bireylerin hayatını oldukça kolaylaştıracak. Bir örnek vermek gerekirse, engelli bireyler Neuralink sayesinde klavyeye hiç dokunmadan, yalnızca düşünceleri ile yazı yazabilecek.

Elon Musk, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, bu teknolojinin işitme aralığını normal frekans ve genişliklerin üzerine çıkarabileceğini ve normalde insan tarafından duyulamayan seslerin duyulmasını sağlayacağını iddia etmişti.

Elon Musk ayrıca, geçtiğimiz aylarda söz konusu teknoloji sayesinde beş yıl gibi kısa bir süre içinde insanların konuşmaya ve dil bilmeye ihtiyacı olmayacağını açıklamıştı.

Elon Musk’ın çılgın projesi Neuralink nedir? 3

NEURALINK NASIL ÇALIŞACAK?

Neuralink, bu projeyi gerçekleştirebilmek için elektrot iplikleri kullanıyor. Şu anda kullanılan beyin-makine ara yüzlerinden daha az zararlı olan bu sistem, aynı zamanda daha yüksek veri transferini de mümkün kılacak. Toplamda 4 elektrot iplikten oluşacak bu sistem, bir çipe bağlanarak kulağın tam arkasına yerleştirilecek ve bu sayede sinir uçları uyarılmış olacak.

Elon Musk, yaptığı açıklamada, yıl sonuna kadar bu sistemi insanlarda test edeceklerini açıkladı. Musk, söz konusu ipliklerin bir sinir hücresi kadar küçük olduğunu ve insanların kafalarına bypass yöntemi ile robotlar tarafından yerleştirileceğini belirtmişti.

Neuralink, ileride elektrot iplikler yerine insanın kafasından geçebilen lazer ışınlarını kullanarak kafatasında delikler açılmasının da önüne geçecek. Elon Musk, ayrıca bu proje ile bir maymunun bilgisayar kullanabileceğini söylemişti.

Elon Musk’ın çılgın projesi Neuralink nedir? 4

NEURALINK ZARARLI MI?

Neuralink, insan-bilgisayar ilişkileri için oldukça heyecan verici görünse de madalyonun diğer yüzü hiç de iyi şeyler göstermiyor. Özellikle korku ve gizlilik endişeleri nedeniyle bizim de Neuralink projesi ile ilgili Elon Musk’a sormamız gereken bazı sorular var.

Elon Musk’ın çılgın projesi Neuralink nedir? 5

NEURALINK İLE BEYİN VERİLERİMİZİ KİMİN OLACAK?

Özel veriler söz konusu olduğunda, Silikon Vadisi'nin en büyük teknoloji şirketlerinden bazıları hiç de beklentileri karşılayamıyor. Neuralink cihazlarını kullandığınızda beyin dalgalarınıza ve sizi benzersiz kılan herhangi bir bilgiye erişebilir mi? Bu bilgileri üçüncü şahıslara satılabilir mi? Verilerinizin yerel kalmasını sağlamanın bir yolu var mı yoksa tüm bu cihazların bir bulut sunucusuna bağlanması gerekecek mi?

Tüm bunlar, en özel düşüncelerinizin ile ilgili temel gizlilik problemlerini ortaya çıkabilir. Bu nedenle gelecekte hükümetler, bu teknolojinin kötüye kullanılmasını önlemek için hızlı bir şekilde müdahale etmek zorunda kalabilir.