• En Düşük 23°C, En Yüksek 34°C, Az Bulutlu / Adana
  • Salı, 09 Eylül 2020

Çar Bombası'na ait patlamanın çok özel kareleri

Çar Bombası'na ait patlamanın çok özel kareleri 1

ABD'nin Japonya'ya attığı atom bombalarının ardından 2 Dünya Savaşı bitmişti. Ancak sonrasında başlayan nükleer silahlanma, günümüzde hızını kesmiş gibi görünse de, yeniden patlak veren uluslararası gerginlikler ve ABD ile Rusya arasında nükleer anlaşmaların bitmesi, nükleer felaket endişelelerini halen diri tutuyor.

Çar Bombası'na ait patlamanın çok özel kareleri 2

Özellikle ABD ile Rusya arasında askeri-politik gerginliğin yaşandığı bugünlerde, Rusya'nın 1961'de denediği Çar Bombası'nın görüntüleri yayınlandı.

Çar Bombası'na ait patlamanın çok özel kareleri 3

50 MEGATONLUK BOMBA, KUZEY KUTBUNDA DENENMİŞTİ

Birkaç gün önce Kuzey Kutbu'nda patlatılan 50 megatonluk 'Çar Bombası'na ait görüntüler, ülkenin nükleer departmanı ROSATOM tarafından yayınlandı. Nükleer bomba 30 Ekim 1961'de Arktik Okyanusu yakınlarındaki Severny Adası'nda patlatılmıştı.

Çar Bombası'na ait patlamanın çok özel kareleri 4

HİROŞİMA'DAN 3333 KAT DAHA GÜÇLÜ

Rusya'nın nükleer enerji kurumu Rosatom, Kremlin tarafından neredeyse altmış yıldır gizli tutulan görüntüleri, 20 Ağustos'ta kuruluşunun 75'nci. yıldönümünü kutlamak için yayınlandı. Çar Bomba'nın Hiroşima'ya atılan atom bombasından 3333 kat daha güçlü olduğu ifade edildi.

Çar Bombası'na ait patlamanın çok özel kareleri 5

RADYASYON NORVEÇ'E KADAR YAYILDI

Öte yandan, patlama sonucunda mantar biçiminde yükselen bulut kütlesi 67 km genişliğinde yayıldığı ifade edildi. Patlamanın neden olduğu şok dalgaları 5 şiddetinde bir depreme neden olurken yayılan radyasyon Norveç'e kadar ulaştığı kaydedildi.